Falazóelemek
Melyek a falazóanyagok legfontosabb tulajdonságai?
- Nyomószilárdság, teherbíró képesség a falazat tartósságáért
- Hőszigetelő képesség az alacsony fűtésszámláért
- Hőtároló képesség a nyáron is kellemesen hűvös klímáért
- Hangszigetelő képesség a komfortos lakhatásért. Azért, hogy a családi házban élők ne zavarják egymást, és ne zavarja a családot a kívülről beszűrődő zaj.
A falazó anyagok kiválasztásánál ezeket a tulajdonságokat érdemes mérlegelnie.
- A nyomószilárdság és a teherbíró képesség a falazat tartósságát határozza meg.
- A hőszigetelő és hőtároló képesség a külső teherhordó falazatok építésekor alapvető fontosságú szempont a téli fűtési és a nyári klimatizálási költségek mérséklése érdekében.
- A hangszigetelő képesség pedig forgalmas út melletti lakóháznál a külső falaknál, valamint a belső válaszfalak hangszigetelésénél fontos szempont.
A tégla a legtermészetesebb falazóanyag. Természetes komfortot ad családi házának.
- A modern tégla tartós, nagy szilárdságú és teherbírású falazóblokk.
- Lyukacsos szerkezetű. Ezáltal önmagában képes a hőszigetelési szabályoknak megfelelni.
- Könnyen beépíthető és alakítható. Gyorsabb építkezést tesz lehetővé.
A tégla ház energiatakarékos.
A kerámia hőtároló képessége kiváló. A tégla fal a fűtés melegét megtartja, és csak lassan adja le a hőt. Pontosan úgy viselkedik, mint egy hatalmas cserépkályha. Nyáron viszont a külső meleget engedi be nehezebben. Hőtároló képesség szempontjából a nagy tömegű tömör tégla teljesít a legjobban. A nyári kánikulában légkondicionálóként működik.
Falazóanyag kiválasztásánál mi a legfontosabb szempont Önnél?
Tömör vagy porózus, lyukacsos téglából építi a falat?
A tömör falazóanyagból épített fal teherbíró képessége nagyobb, mint az üreges téglafalé. A tömör falazóanyag nagyobb tömegű, ezért jobban terhelhető.
A tömör falazóanyagból épített falban van anyag. Ezért ezek a falak jó hangszigetelők is. Ilyen nagy teherbíró képességű és jól hangszigetelő falat építhet a mészhomoktéglából vagy pedig a tömör égetett kerámia téglából.
A tömör falazóanyagokkal szemben az üreges szerkezetű téglák üregeiben és a porózus pórusbeton téglák pórusaiban sok levegő van. Ez a fal teherbíró képességét csökkenti, a hőszigetelő képességét viszont jelentősen javítja. Minél több levegő van a pórusbeton pórusaiban és a tégla üregszerkezetében, annál jobb lesz a belőle épült fal hőszigetelő képessége.
A falak teherbíró képessége és hőszigetelése mellett a hangszigetelő képessége is fontos választási szempont. Különösen forgalmas utak mentén, vagy pedig zajos vasúti csomópontok és repülőtér közelében. Azoknak a falaknak jó a hangszigetelése, amelyek nagy tömeget tartalmaznak. Azok a tömör téglából épült falak jó hangszigetelők, amelyeknek a nagyobb tömegük miatt gyengébb a hőszigetelése.
Mi következik ebből?
Az, hogy a falak teherbírásának és hőszigetelő képességének ellentétes irányú alakulásából kell Önnek megteremteni családi háza falazatának azt az összhangját, ami biztosítja a fal megfelelő teherbírását, szükséges mértékű hangszigetelését és jó hőszigetelő képességét.
A tömör falazóanyagok nagy teherbírása a falszerkezet tartósságához, a porózus és lyukacsos szerkezetű falazóanyagok jó hőszigetelő képessége pedig az alacsony fűtésszámlákhoz szükséges elsősorban.
A falazóanyag kiválasztásakor tehát biztosítani kell a falszerkezet statikai biztonságát, valamint azt, hogy a hő és a hangszigetelése is megfelelő legyen.
- Minél több levegőt tartalmaz, minél pórusosabb, minél nagyobb üregtartalmú egy falazóelem, annál jobban hőszigetel. Ezzel együtt viszont csökken a falazat hőtároló képessége és a terhelhetősége is.
A falazat tömegével arányos a hangszigetelő képesség is. Minél kisebb a falazat tömege, minél lyukacsosabb szerkezetű, és minél porózusabb, annál jobban képes rezgésbe hozni egy nagyobb hangterhelés, például egy forgalmas út mentén, vagy pedig egy vasúti pályaudvar vagy repülőtér környékén. A fal tömegének csökkenésével romlik a hangszigetelő képessége