A hőszigetelés folyamata, avagy mire érdemes figyelni?
A családi házak és lakások fűtésköltségének csökkentésére a legjobb módszer, ha korszerűen szigeteljük otthonunkat. Ennek azonban számos módja és megoldása van.
Először érdemes végiggondolni, hogy hol is veszíti otthonunk a legtöbb hőt, felmérni, hogy milyen szigetelési megoldások vannak az otthonunk esetében, és hogy ezeket felújítani vagy cserélni szeretnénk inkább. A költségeken is sok múlik, így a legelső, amit tehetünk, hogy pontosan megtervezzük a szigetelési folyamatokat.
Első lépés: a tervezés
Amikor felmérjük az otthonunk állapotát szigetelés szempontból, mindent vegyünk számításba: a tetőt, a homlokzatot, a padlót, és a nyílászárókat is. Mivel a szigetelés sokszor nagy munkával és még nagyobb anyagi fektetéssel járhat, érdemes végiggondolni, hogy melyek a legsürgősebb feladatok, illetve, hogy hol veszítünk leginkább hőt a fűtésszezon során.
Emellett a különböző hőszigetelési folyamatok munka és anyagköltségét is érdemes ilyenkor felmérni. Az ablakok szilikonos szigetelése egy gyors és viszonylag olcsó megoldás, ám egy családi ház teljes homlokzati szigetelése már jóval több anyagi befektetést és munkát igényel.
Milyen lehetőségek vannak, hogy csökkentsük otthonunk hőveszteségét?
Többféle módon is szigetelhetjük az otthonunkat, attól függően, hogy mit szeretnénk szigetelni.
- Homlokzati szigetelés: ez a külső falazat szigetelését jelent, mely nagyban hozzájárulhat a hőveszteség csökkentésébe. Többféle szigetelőanyagból válogathatunk, EPS vagy hagyományos hungarocell lapok, grafitos polisztirol lapok, kőzetgyapot, XPS lapok stb.
- Padlózat szigetelés: a régi házaknál gyakran találkozni azzal, hogy a padlóburkolat közvetlenül az aljzatra került lehelyezésre, így érezhetjük, hogy hideg a padló. Ennek megoldása, ha a padló kerül szigetelésre, melyhez kőzetgyapotot és XPS lapokat is használhatunk.
- Nyílászáró szigetelés: az ajtó és ablak szigetelés is sokat segíthet abban, hogy a fűtéskor a meleg ne szökjön ki az utcára. A leggyakoribb módszer a szilikonos bemarásos megoldás, mely meglévő szigetelés cseréjére vagy szigetelés nélküli nyílászárók szigetelésére is megoldást jelenthet.
- Tetőszigetelés: a tető szigetelése több szempontból is fontos lehet. Egyrészt a tetőn keresztül is sok hő távozhat, a tetőterek esetében viszont nemcsak télen, de nyáron is gondot okozhat a nem megfelelő szigetelés. Tetőterek szigetelésére használható kőzetgyapot és ESP lapok is, de ha nehezen hozzáférhető helyről van szó, akkor a purhab szigetelés is remek megoldás lehet.
Hőszigetelés folyamata
Legyen szó homlokzati, padló vagy tetőszigetelésről, az alapvető folyamatok ugyanazok. Természetes vannak lényeges különbségek, illetve a folyamat a kiválasztott szigetelőanyag fajtájától is függ, de az alapvető lépések megegyeznek.
- Előkészítés: a szigetelési folyamat első lépése minden esetben az előkészítés. A purhab szigetelés nem is tapad, ha nem tiszta a felület, de hungarocell lapok és kőzetgyapot szigetelés felrakását is megelőzi egy előkészítési folyamat. Az előkészítés jelentheti a vakolat leverést, a felület megtisztítását, a lábazati indítósín felrakását vagy az állványozást.
- Ragasztás/felhordás: amikor az előkészületi munkák elkészülnek, jöhet a szigetelőanyag elsődleges rögzítése a felületre. A kőzetgyapot, az XPS és a hungarocell lapokat általában ragasztják, a purhab szigetelést pedig szórásos technikával viszik fel a felületre. A purhabot felhordás után már nem kell külön rögzítéssel ellátni, mert 30 perc száradás után varratmentesen szigetel.
- Végleges rögzítés: EPS és XPS lapok, illetve a kőzetgyapot lapok esetében általában dübeles rögzítésre van szükség, illetve homlokzatok esetén élvédőket is felhelyeznek.
- Burkolat felrakásának előkészítés: amint a szigetelés kész, kezdődik egy újabb előkészítési folyamat, mégpedig azért, hogy a kiválasztott burkolat megfelelően kerülhessen fel. Homlokzati szigetelés esetén üvegszövet háló kerül felrakásra, amely rögzíti a szigetelést, ezt követi általában egy alapozó vakolás is, hogy a színvakolat jobban tapadjon. A padlózat szigetelésének esetében is szükséges egy réteg, ami a szigetelés és a padlóburkolat közé kerül.
- Burkolat felrakás: amint kész a felület, amelyre már a burkolat is felkerülhet, akkor kezdődhet a színvakolás vagy éppen a padlóburkolat lehelyezése.